Forum dyskusyjne poświęcone wymianie walut w internecie.

Rosja ratuje rubla. Rekordowa podwyżka stóp procentowych.

Rosja próbuje ratować rubla. Bank Centralny Rosji zdecydował się w piątek na znaczącą podwyżkę stóp procentowych. Oprócz próby wzmocnienie rubla była to reakcja na wyjątkowo niskie ceny ropy i nadspodziewanie wysoką inflację w Rosji.

Piątek pod znakiem istotnego spadku wartości złotego wobec dolara.

Umocnienie się dolara wobec innych walut ze zdwojoną siłą uderzyło w złotego. Około godziny 17-tej euro kosztowało 4,21 zł, ale dolara wyceniano na 3,36 zł, choć wcześniej kosztował on nawet 3,37 zł.

Inflacja w strefie euro w X wyniosła 0,4 proc. - Eurostat we wstępnych danych.

Inflacja w strefie euro wyniosła w październiku w ujęciu rdr 0,4 proc. - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnym wyliczeniu.

BoJ wspiera apetyt na ryzyko, ale PLN względnie stabilny, dług może się umacniać.

Piątkowa decyzja centralnego Banku Japonii jest wsparciem apetytu na ryzyko, jednak nie przełoży się ona na kurs złotego, który powinien pozostać relatywnie stabilny w przedziale 4,2050-4,22 - oceniają ekonomiści. Stratedzy spodziewają się...

Ciekawostki Walutowe

Czy wiesz że . . .

Portret angielskiej królowej Elżbiety II pojawia się na 33 banknotach z różnych krajów tzw Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Po raz pierwszy pojawił się na banknotach kanadyjskich w 1935 roku kiedy przyszła monarchini miała 9 lat.

W 1988 roku Australia wprowadziła banknoty poilmerowe i do 1996 r. zastąpiła nimi wszystkie banknoty papierowe stając się jednocześnie pierwszym krajem który to zrobił.

„Dolar” jest najbardziej popularną nazwą pieniędzy. Pozostałe często spotykane nazwy to „Frank”, „Funt”, „Dinar”, „Peso” i „Rupia”.

W 2007 roku Królewska Kanadyjska Mennica wyprodukowała największą na świecie monetę o wartości miliona doarów kanadyjskich. Moneta została wybita ze złota (99,999%) i waży 100kg. Wyczyn ten został odnotowany w Księdze Rekordów Guinessa.

Pierwsza znaną polską monetą złotą był dukat Władysława Łokietka, z wizerunkiem króla na awersie i świętego Stanisława na rewersie. Panuje przekonanie, że wybito go dla upamiętnienia koronacji Władysława Łokietka w 1320 r. a w Polsce ze złota ("czerwonego kruszcu") od XVI wieku zwana czerwony złotym albo "cząty". Nazwa pochodzi od napisu "Rogerus Dux Apuliae" napisu na pierwszej tego typu monecie bitej przez Rogera II króla Sycylii w 1140r.

Największym pieniądzem papierowym w historii był banknot 1 kwan, wydawany przez chińską dynastię MING w latach 1368-1399 o wymiarach 22,8 x 33,0 cm. Najmniejsze zaś banknoty świata należą do Rumuni i Niemiec. Banknot rumuński wydrukowany został w 1917 roku o nominale 10 bani. Miał wymiary 27,5 x 38,0 mm. Zaś banknoty niemieckie z lat 1920-21 mają wymiary 18,0 x 18,5 mm.

Pierwsza japońska moneta została wprowadzona do obiegu w roku 708. Pomysł na metalowy pieniądz japończycy zapożyczyli z sąsiednich Chin, gdzie taka forma waluty przyjęta była już wcześniej. Japońska moneta, zwana „Wado Kaichin” była wykonana z stopu miedzi i srebra. Pierwszy japoński banknot pojawił się w obiegu ok roku 1600. Był uzywany w miejsce srebrnych monet do wydawania reszty.